Tane tane pilav nasıl yapılır

Her türlü sulu yemeğin sevdalısı, kaşıktan tel tel dökülen pilavın müdavimleri olarak 2 farklı pişirme tekniği ile damaklarda eşsiz hazlar yaşatmaya geliyoruz. Bu teknikler sayesinde pilavınız lisanlara destan olacak.

Kavurma tekniği ile pilav üretimi

En sık tercih edilen bu yol ustalık gerektirse de, can alıcı birkaç ipucu sayesinde çarçabuk altından kalkabilirsiniz. Öncelikle pirincinizi rastgele bir sıvı yağ ile kavurursanız hem tereyağınızın yanıp acı bir tat bırakmasını engellerseniz hem de pirincinizin daha parlak olmasını sağlarsınız. Tek yapmanız gereken adımları atlamadan takip edin ve tencerenin sahibi siz olun.

Gereçler

2 su bardağı pirinç 2 yemek kaşığı ayçiçek yağı 100 gr tereyağı 1 tatlı kaşığı tuz 4 su bardağı sıcak su

Yapılışı

Pirinçleri bir kaba alın ve üzerini geçecek kadar soğuk su ek edip 15-20 dakika bekletin. Pirinçleri süzün ve soğuk suda berrak bir su akana kadar yıkayın. Kenara alıp süzdürün. Geniş bir tencereyi ocağa yerleştirip ısıttıktan sonra ayçiçek yağını ve süzülen pirinçleri tencereye ekleyip kavurmaya başlayın. Tuzu ek edip pirinçler şeffaflaşınca ve sertleşinceye kadar kavurma sürecini devam ettirin. Üzerine sıcak suyu dökün ve tereyağını kesimler halinde üzerine koyup kapağını kapatın. Akabinde tencere kapağını kapatın ve 3 dakika yüksek ateşte sonra kademeli olarak azaltarak pişirmeye bırakın. Suyunu çektiğinde kaşığın ardıyla tabanına hakikat delik açın. Şayet pirinçler ortada geri toplanmıyorsa pişmiş demektir. Ocağın altını kapatıp kapağın altına kağıt havlu yerleştirin ve 15 dakika dinlendirin. Pilav dinlendikten sonra çatal yardımıyla pirinçleri havalandırıp servis edin.

Salma tekniği ile pilav imali

Çoklukla davetlerde, düğün yemeklerinde vs. tercih edilen bu metot, daha garantili bir tahlil sunarken porsiyonu bol tenceredeki pirinçleri kavurma zahmetinin de önüne geçiyor. Bu metotta en çok dikkat etmeniz gereken yer ise, suyun tencerede büsbütün kaynar vaziyette olduğunda pirinçlerin eklenmesi.

Gereçler

2 su bardağı pirinç 100 gr tereyağı (eritilmiş) 1 tatlı kaşığı tuz 4 su bardağı sıcak su

Yapılışı

Pirinçleri bir kaba alın ve üzerini geçecek kadar soğuk su ek edip 15-20 dakika bekletin. Pirinçleri süzün ve soğuk suda berrak bir su akana kadar yıkayın. Kenara alıp süzdürün. Geniş bir pilav tenceresini ocağa alın ve sıcak suyu ek edip kaynatma noktasına getirin. Akabinde tuzu ve süzülen pirinçleri suya salın. Tencerenin kapağını kapatıp birinci 3 dakika yüksek ateşte sonra kısık ateşte pişirmeye başlayın. Pirinçler suyunu büsbütün çektiğinde ( kaşığın ardıyla tencerenin tabanına delik açtığınızda pirinçler ortada birleşmemeli) ocağın altını kapatın. Erittiğiniz tereyağını pirinçlerin üzerine gezdirin ve çatal yardımıyla pirinçleri ezmeden karıştırarak yağın homojen bir biçimde yayılmasını sağlayın. Üzerine iki kat kağıt havlu serin ve tencerenin kapağını kapatıp 20 dakika kadar dinlendirin. Pilav dinlendikten sonra çatal yardımıyla pirinçleri havalandırıp servis edin.

Pilav ile ilgili kimi püf noktalar

– Pilav yapacağınız pirinç ve bulguru bulanık suyu gidene kadar, yani nişastasından arınana dek yıkayıp, yeterlice süzdükten sonra pişirin.

– Pilavı tek öğünlük hazırlayın. Zira ısıtılan pilavın lezzeti değişir.

– Isıtmak zorunda kaldığınız pilavın üzerine biraz sıcak su eklerseniz, pirinç kurumadan ısınır. İçinde kaynayan su olan büyük bir tencerenin üzerine daha küçük bir tenceredeki pilavı koyarak, benmari metodu de ısıtabilirsiniz.

– Pilavınızı yemeden birkaç saat evvel pişirdiyseniz demlemeye bıraktığınızda tencerenin üzerine birkaç kat havlu sararak soğumasını engelleyebilirsiniz.

– Besin pahasının kaybolmaması için haşladıktan sonra pirinci yıkamayın.

– Pilavın bembeyaz olmasını isterseniz, pişerken içine birkaç damla limon suyu ekleyin.

– Sade pilav hazırlayıp, üzerine istediğiniz materyallerden harç yaparak kendi pilavınızı yaratabilirsiniz.

– Pilav pişirirken ısıyı yüksekten başlayıp, piştikçe kademeli olarak düşürürseniz, pilavınız kıvamlı ve lezzetli olur.

– Pilavı zerzevat, et, tavuk, baharat ve ot çeşitlerinin yanı sıra et ve zerzevat suları ile de tatlandırılabilirsiniz.

– Pilavın suyunu ekledikten sonra kapağı kapalı olarak pişirin.

– Pişerken pilavı karıştırmak, pirinçteki nişastayı açığa çıkaracağından, tanelerin birbirine yapışmasına neden olur. Bu yüzden suyunu ekledikten sonra pilavınızı karıştırmayın.

– Pilavın altını kapattıktan sonra üzerine kağıt havlu koyup, kapağı kapalı olarak en az 15-20 dakika demlendirip servis yapın. Kağıt havlu buharı çekeceğinden, tanelerin birbirine yapışmasını önler.

Gizem Bozdağ

Son Haberler

spot_imgspot_img
136,8k Takipçiler
Takip Et

Sonraki Haberler

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

spot_imgspot_img