Onur gecesi

Onur gecesi

MODERN YILDIRIM-MUZAFFER ÇAĞLIYANER

Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Antalya Kültür Sanat Vakfı (AKSAV) kadar bu yıl 48’incisi düzenlenen Milletlerarası Antalya Altın Portakal Film Festivali, Atatürk Kültür Parkı’nda düzenlenen resepsiyonla başladı.

Büyükşehir Belediyesi ve AKSAV göre bu sene 48’incisi tertiplenen Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali, Atatürk Kültür Parkı’nda düzenlenen resepsiyonla başladı. Antalya Büyükşehir Belediyesi ve AKSAV Başkanı Mustafa Akaydın ile eşi Günseli Akaydın’ın ev sahipliğinde gerçekleştirilen resepsiyona Yeşilçam’ın unutulmaz isimleri ve çok sayıda konuk katıldı. Resepsiyona Ahu Tuğba, kızı Ahu Anjelik Alojtonj ile katılırken; Selda Alkor, Halit Akçatepe, Süleyman Turan, Salih Güney, Murat
Soydan, Yılmaz Köksal gecede yer alan isimler oldu. Atatürk Kültür Parkı’ndaki resepsiyona hem, festivalin iftihar konuğu dünyaca ünlü usta Rustam Ibragimbeyov ve İranlı Yönetmen ve Oyuncu Niki Karimi katıldı.
Gecede Türk pop müzik sanatçısı Gül Erda, 48’inci Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin ‘Ve Bayan Dünyaya Dokundu’ başlığında belirlenen ‘yaralı yüzle’ katıldı. Makyöz Corci’nin sağ gözü, kaşı ve dudakların kenarlarına yaptığı makyajla dayak yemiş bir kadını canlandıran Erda, kadına karşın şiddete dikkat çekmek istediğini söyledi.

Gecede Büyükşehir Belediye Başkanı Akaydın, yarım asırlık bir tarihe içten kesin adımlarla ilerleyen Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin 48 yıl içinde büyüyerek kök salmasına karşın, her sene yeni doğmuş bir bebeğin heyecanını hissettiklerini açıklama etti. Bu yıl ancak festivalin ‘kadın’ odaklı hazırlandığını belirten Başkan Akaydın, tüm dallardaki jüri üyelerinin kadınlardan oluştuğunu belirtti.

Milletlerarası Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin yurt dışındaki sinema dünyasına düşüncesiz kalmasının söz konusu olamayacağını vurgulayan Akaydın, “Yanı başımızda bin takvim komşumuz İran’da sinema emekçilerinin yaşadıklarına aldırışsız kalamayız. Aramızda yer alan İran’da yasaklı Yönetmen Niki Karimi, iftihar konuklarımızdan. Davet ettiğimiz fakat hapiste tutulduğu ve yurt dışına çıkışı yasaklandığı için festivale katılamayan İranlı yönetmenler Jafar Panahi ve Mojtaba Mirtahmasb’a, hür taleplerimizi
buradan haykırıyoruz. Niki Karimi şahsında onları bir kere daha selamlıyorum. Daha hür Türkiye, daha adaletli dünya temennisiyle şen bir festival diliyorum” dedi.

sonradan Büyükşehir Belediye Başkan Akaydın ve İranlı sinemacı Niki Karimi, üstünde ‘Yasaksız Sinema Yasaksız Panahi ve Mirtahmasb’ yazılı kartpostalları Ankara’daki İran Büyükelçiliği’ne gönderilmek üzere imzaladı. İkili, sonra Milletlerarası Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin ödülü dev Venüs heykeline imza attı. Geceye katılanlar da üstünde Altın Portakal Film Festivali’nin bu yılki simgesi olan ‘martı’ fotoğrafı yer alan balonları İranlı sinemacılara özgürlük talebiyle havaya uçurdu.

IFTIHAR ÖDÜLLERİ TÖRENİ

48. Milletlerarası Antalya Altın Portakal Film festivali çerçevesinde Cam Piramit’te düzenlenen ”Iftihar Ödülleri” törenine sanatçılar kırmızı halıdan yürüyerek geçti. Kırmızı halıda yürüyen sanatçılara Antalyalılar büyük ilgi gösterdi. Gecenin açılış konuşmasını yapan Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın, Altın Portakal’da bu sene birçok ilkin yaşandığını söyledi. İlk defa bir festivalin bütünüyle kadınlara odaklandığını bildiren Akaydın, “Festivalde kadının jurnal hayatımızdaki vazgeçilmezliğini tekrar gururla ortaya koyuyoruz. Panellerde kadına şiddeti ve çözümünü tartışıyoruz. Kadına şiddetin son bulmasını istiyoruz. Çocuk yaşta cebren evlenmelere karşısında çıkıyoruz. ‘Çocuk gelinler olmasın’ diyoruz” dedi.

“BİR UTANCA SON VERİYORUZ”

Portakal’daki bir diğer ilkin de 1979 ve 1980 yıllarında sansür ve darbe nedeniyle yapılamayan festivallerin yeniden yapılması olduğunu bildiren Başkan Akaydın şunları söyledi:

“Bir utanca son veriyor, iki karanlık noktayı aydınlatıyoruz. 12 Ekim’de geç gelen Altın Portakalları sahiplerine sunacağız. Her türlü sansürden ve darbeden uzaktan bir Türkiye istiyoruz. Yalnızca Türkiye yok dünyadaki zorlama, yasaklanmış ve sansüre benzer oranda tepki veriyoruz” diye konuştu.

Festivalin gizli temasının ‘özgür’ olduğunu vurgulayan Mustafa Akaydın, “İran’daki sinema oyuncusu ve yönetmenlerinin maruz kaldığı baskıyı kınıyoruz. Ziyafet ettiğimiz fakat hapis tutulduğu için aramızda bulunamayan İranlı yönetmenler için hür taleplerimizi haykırıyoruz. Buradan serbest mahkumları sanatçıları bir kez daha selamlıyor ve onları ayakta alkışlıyoruz. Kadınlar, çocuk yaşta evlendirilen çocuklar, dünyada ve Türkiye’de düşüncelerinden dolayı zorlama ve hapis aşağıda tutulan bütün düşünce
suçlularına hür istiyoruz” dedi.

“TÜRK SİNEMASI 4 YILDA YÜZDE 25 BÜYÜDÜ”

Başkan Akaydın’ın arkasında konuşan Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema ve Telif Hakları Genel Müdürü Abdurrahman Çelebi, Türk sinemasına olan ilginin özellikle son yıllarda arttığını söyledi. Bunda milletlerarası alanda alınan ödüllerin etkili olduğunu bildiren Çelebi, son 4 yılda alınan ödül sayısının 320’yi bulduğunu açıkladı. Son 4 yılda Avrupa sinemasının geriye gittiğini, Türk sinemasının ise yüzde 25 büyüdüğünü gösteren Çelebi, “Milletlerarası alanda Türk sinemasını tanıtmak için 56 ülkede, 90 şehirde, 220 ayrı etkinlikte, 770 gösterim yapıldı. 250 bin seyirci Türk sineması ile buluşturuldu. Türkiye’de film çekmek için 20’ye yakın uluslararası üretim şirketiyle görüşmemiz oldu” ifadelerini kullandı.

USTALARA ÖDÜLLERİ VERİLDİ

Konuşmaların arkasından Iftihar Ödülleri, sahiplerine verildi. Tuncel Kurtiz, Perran Kutman, Engin Çağlar, Halit Akçatepe, Mehmet Dinler ve dünyaca meşhur Azeri artist Rustam Ibragimbeyov’un Hayat Boyu Onur Ödülü aldığı gecede, Rutkay Aziz’e “Sanatta Sosyal Sorumluluk Ödülü”, Suna Selen’e “Yıldırım Önal Anı Ödülü”, “Godzilla” lakaplı Selahattin Geçgel’e Altın Portakal’ın bu yılki “Emek Ödülü” verildi.

“DÖNEKLİK OLURSA ÖDÜLÜ GERİ ALIN”

Rutkay Aziz’in ödülünü alırken yaptığı tavır ise, salonda bulunanlar kadar ayakta alkışlandı. Sansür ve darbe dönemi ödüllerinin 30 yıl daha sonra verilmesinin, faşizm ve darbe süreçlerinden geçmiş tüm ülkeler tarafından örnek alınması gerektiğini gösteren Rutkay Aziz, “Bana verdiğiniz ödülü dilerim adalet etmişimdir. Duruşumda bir döneklik ve sapma olursa, bu verdiğiniz ödülü özgürce geri alma hakkına sahipsiniz. Gerçek sanatçılar ülkesinin ve dünyanın gerçeklerine şahit olmakla yükümlüdür. Ben hukukun
üstünlüğünün bittiği, adaletsiz bir kalkınmanın çabuk yol aldığı, parasız eğitim diye pankart açan öğrenci arkadaşımın 16 ay tutsak kaldığına şahit oluyorum” dedi.

Başlangıç ve Iftihar Ödülleri Töreni’nde Zuhal Olcay ve dünyaca ünlü İngiliz asıllı Fransız sanatkâr Jane Birkin de sahne aldı.
 

Son Haberler

spot_imgspot_img
136,8k Takipçiler
Takip Et

Sonraki Haberler

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

spot_imgspot_img