Ölüm döşeğinde adına kredi çektiler borçları mirasçılara kaldı

Ölüm döşeğinde adına kredi çektiler borçları mirasçılara kaldı

Manisa’da 2 sene önce 5 gün özel bir hastanenin yoğun bakımında şuuru kapalı bir şekilde yatan kanser hastası Veli İnan 19 Nisan 2019 tarihinde hayatını kaybetti. Resmi nikahlı eşi olmasına rağmen uzun senelerdir Ş.Ş. isminde bir kadınla nikahsız birlikte yaşadığı öğrenilen Veli İnan’ın şuuru kapalıyken ölmeden önceki gece mobil bankacılık kullanılarak 20 bin TL kredi ve kredi kartından da kuyumcudan alışveriş yapıldı. Veli İnan öldükten kısa bir vakit daha sonra devlete ait nikahlı eşinin evine icra gönderilmesi üstüne olayı öğrenen aile neye uğradığını şaşırdı. Veli İnan’ın oğlu Kadir İnan yaptığı araştırmada babası adına çekilen kredinin benzer akşam babasının nikahsız yaşadığı Ş.Ş.’nin banka hesabına EFT yapıldığını tespit etti.

Bütün yapılan hileli kazançları tek tek saptayan Kadir İnan olayı yargıya taşıdı. Babasının kanser hastalığının son evresinde kredinin çekildiği tarihte şuuru kapalı bir şekilde yoğun bakımda yattığını ve çekilen kredi bedelinin Ş.Ş. namına EFT yapıldığını belgeleriyle savcılığa ve mahkemeye sunan Kadir İnan’ın üçkâğıt suçlamaları keza savcılıktan ayrıca de mahkeme tarafından ret cevabı aldı. Savcılıktan ‘kovuşturmaya yer yok’, Ağır Canice Mahkemesinden de itirazın reddine’ cevabı alan İnan, yılmadan hukuk mücadelesine devam ediyor. Manisa 5. Asliye Hukuk Mahkemesine de başvuran İnan’ın açtığı dava delillerin bitmiş incelenmesi için 21 Eylül 2021 tarihine ertelendi.

Babalarının acılarını yaşayamadan borçlarla yüzleştiler

Yaşadıkları olayı anlatan Kadir İnan, “Bundan 2 yıl önce rahmetli babam Veli İnan Akciğer kanseri sebebiyle tedavi gördüğü Şehir Hastanesinden özel bir hastanenin yoğun bakımına sevk edildi. Yoğun bakımda yatarken babamın nikahsız yaşadığı eşi babamın bilgilerini kullanarak internet bankacılığı üzerinden sisteme antre yapılmış. Babamın öleceğini anlayarak babamın bilgileriyle 20 bin TL kredi istek ediyorlar. Babamın kanser olduğu bildirilmeden ve babamın ödemelerinde bir bezginlik olmadığı için bankada bu krediyi onaylıyor. Onaylanan kredi babamın öldüğü sabah kendi hesaplarına EFT yapıyorlar.

Babam öldükten daha sonra emekli maaşını da apaçık bir vasiyet olmadan kendi hesaplarına aktarıyorlar. bu arada babama ait kredi kartıyla bir kuyumcudan altın alıp kartı da yağmalıyorlar. Babamın öz kardeşi abisi ve birlikte yaşadığı bayan birlikte bu işi tezgahlıyorlar. Babamın bilgileriyle hem rant elde ediyorlar hem de haksız kazanç elde ediyorlar. Savcılığa kabahat duyurusunda bulunduğumda babama kötüleme atarak ‘Öldükten sonradan borcum var. Bu dünyada borçlu ölmek istemiyorum’ biçiminde savcılığa yalan açıklama verdiler. Bunların tümü yalan. Paranın çekildiği tarih 19.04.2019 gece olmuştur. Babamın öldüğü tarih yani. Türkiye’de hiçbir banka kanser hastasına para vermez, banka da mirasçıdan para isteyemez. Bu durum patlak verdikten sonra işlem yetkilisi bana bankanın şubesiyle görüşmemi istediler.

Şube müdürüyle görüştüm, ‘Olayda dolandırıcılık var üçkâğıt olduğu için sizin de davacı olmanız gerekiyor’ dedim lakin hiç oralı olmadılar. Kendisi de biliyor bu işin dolandırıcılık olduğunu ama kendi menfaatleri için sessiz kaldılar. 2 senedir bu dava devam ediyor. Kanserli bir hastaya para verilmemesine karşın herhangi bir emniyet kontrolü olmadan dolandırıcılara resmen yol vererek babamı borçlandırıp afiyet sorununu araştırmadan banka borcu bizden istiyor” dedi.

“Belgeler ayrı savcı öbür söylüyor”

Yaşadıkları haksızlık karşısında 2 yıldır hukuk mücadelesi verdiklerini anlatan İnan, “Dava şuan devam ediyor. Savcının verdiği karar adil yok. Soruşturma evrakında, raporunda paranın mobil bankacılıktan çekildiği yazmasına rağmen para mobilden çekiliyor savcı bankamatikten çekildiğini bahis ediliyor. Raporda babamın şuuru açık yok savcılık şuurunun yerinde olduğunu söylüyor. Onların palavracı şahitlerini dinleyip benim şahidimi dinlemeden karar verip davayı takipsizlikle sonuçlandırıyor. Duruşma yolunu açıyor oraya da itiraz ettim fakat oradan da ret aldığım için adil bir kararla karşılaşmadığım için 2 senedir bu davayla uğraşıyorum. Adil yargılanmak için yetkilileri göreve davet ediyorum” diye konuştu.

Vefalı Cangel – Aykut Yeniçağ

Son Haberler

spot_imgspot_img
136,8k Takipçiler
Takip Et

Sonraki Haberler

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

spot_imgspot_img