NBC’den Oscar çıkarması

NBC'den Oscar çıkarması

Ünlü yönetmen Nuri Bilge Ceylan’ın Cannes Film Festivalinde Jüri Büyük Ödülünü bölge son filmi ‘Bir Zamanlar Anadolu’da’ New York Film Festivalinde gösterildi.

Nuri Bilge Ceylan, bu yılın Oscar ödüllerine ”En İyi Tanıdık Olmayan Film” kategorisinde aday adayı da olan ”Bir Zamanlar Anadolu’da (Once Upon a Time in Anatolia)” filminin New York Film Festivalinde gösterilmesi dolayısıyla New York’a geldi. Filmin gösteriminin gerisinde Nuri Bilge Ceylan onuruna resepsiyon düzenledi.

Resepsiyonun başında Moon and Stars Project’in Sanat ve Kültür Programları Direktörü Binnaz Saktanber, Nuri Bilge Ceylan’ı New York Film Festivalinde görmekten büyük onur duyduklarını belirtti. Saktanber, Türk sinemasını yurt açık havada desteklemeyi amaçladıklarını açıklama ederek, gelecek sene Nisan ayında da ”Lincoln Center Film Society” ile birlikte düzenleyecekleri programla Türk sinemasını tekrar New York’a getireceklerini söyledi.

Yönetmen Ceylan resepsiyonda gazetecilerin sorularını yanıtladı. Ceylan, Amerikan sinemaseverlerin filmini nasıl bulduklarının sorulması üstüne, ”Bu filmim, Amerikan seyircisi için ilk bakışta basit görünmüyor, standartların sıradan ötesinde, uzun bir film. İçinde diğer zorluklar da var, ama gerçi tahminimden iyi karşılandı” dedi. Amerikan seyircisinin de çok homojen bir yapıya sahip olmadığının altını çizen Ceylan, Amerikan seyircisinin içinde de dünya sinemasını seven banal büyük bir kitlenin bulunduğunu söyledi.

Ceylan şöyle konuştu: ”ABD’de muhakkak fakat ekseriyet, ticari sinemaya daha yakın, her ülkede olduğu gibi. Fakat ayrı bir sinema arayışı içinde olan, ayrı bir hassaslık ardındaki koşan, hayatın farklı boyutlarını merak eden bir kitle bitmiş var, bu Amerika’da belki de öteki yerlerden daha fazla hatta. Burada da beklediğim gibi bu bahsettiğim kitle filme daha çok ilgi gösteriyor.”

New York’a daha önce de 3-4 kere geldiğini söyleyen Ceylan, New York’a birincil gelişinde siyah-beyaz film satın aldığını, o dönemde siyah beyaz filmin Türkiye’de bulunmadığını anlattı.

New York Film Festivalinde daha önce de filmlerinin gösterildiğini bildiren Ceylan, içinde müsabaka olmayan bu festivalin oldukça özel ve manâlı bir şenlik olduğunu ve gösterim için yalnızca 25 kadar film seçtiğini, festivalin dünya sinemasından en seçkin örnekleri seçtiğini iddia ettiğini ifade etti.

‘MADEM BU DEVIR BİZE VERİLDİ…’
Filmin 4 Ocak’ta New York’ta vizyona gireceğini de belirten Ceylan, filmin ABD’de tanıtımı için de bu festivalin önemli olduğunu, giderken talep eden Amerikan basın organlarına röportajlar verdiğini de anlattı.

Ceylan, New York’ta film çekmeyi hiç düşünüp düşünmediğini sorulması üstüne ise ”Yurt haricen film çekmeye fazla sıcak bakmıyorum, çünkü sinemacının malzemesi detaylardır, mimiklerdir, bir kültürün detaylarını iyi bilmeniz gerekir, iyi bilmediğim yerde çekmeyi seçim etmem” diye konuştu.

Filminin Oscar namzet adayı olmasını nasıl değerlendirdiğinin sorulması üzerine Ceylan,”Türkiye’de Oscar çok siklet bahşedilen bir şey. Biz de madem bu atama verildi bize elimizden geleni yapacağız tabii” dedi.

‘BU FESTİVALDEKİ EN İYİ FİLM’
New York Film Festivali Program Direktörü Richard Pena da gazetecilerin soruları üzerine yaptığı açıklamada, ”Bir Zamanlar Anadolu’da” filminin festivalde büyük ilgi gördüğünü, filmi evvelden izleyen basın mensuplarının gelip kendisine ”Bu festivaldeki en iyi film” dediklerini anlattı.

”Gerçekten fazla harika bir film” diye konuşan Pena, bazı gazetecilerin filmi çok beğendikleri için bu gece filmi bir defa daha izlemeye geldiğini söyledi. Eleştirmenlerden de filmseverlerden de tepkiler aldıklarını vurgulayan Pena, ”Film New York’ta gösterilmeye başlayınca büyük bir galibiyet kazanacağını umuyorum” diye konuştu.

Pena, Nisan 2012’de ”The Walter Reade” sinema salonunda 1940’lardan bugünlere Türk sinemasından 30 kadar filmin de gösterileceğini bildirerek, ”Tabii bu zengin Türk sinemasının ufak bir bölümünü oluşturacak, ama bu zengin sinemanın tarihini Amerikalı sinemaseverlere tanıştırmış olacağız” diye konuştu.

Son Haberler

spot_imgspot_img
136,8k Takipçiler
Takip Et

Sonraki Haberler

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

spot_imgspot_img