Japonya’nın Hayabusa 2 uzay aracı kozmik ‘elmasa’ ulaştı

Japonya’nın Hayabusa 2 uzay aracı kozmik 'elmasa’ ulaştı

Hayabusa 2’nin tahsis menajeri Dr. Makoto Yoshikawa, “Önce göktaşının yüzey özelliklerini dikkatlice inceleyeceğiz. daha sonra uzay aracının malzeme örneği alacağımız yüzeyi belirleyerek, aracın oraya girmesini sağlayacağız. Uzay aracından ayrılacak olan bakır uzantılı parça, Hayabusa 2 asteroidden güvenli bir mesafe uzaklaşınca bırakılan parça patlatılarak göktaşının içine doğru bir miktar girecek. Hayabusa, uzay taşında oluşacak kraterden misal parça alacak” dedi. 

Bilim adamları, asteroidin iç yapısını inceleyerek Güneş Sistemi ve kozmik komşularımızın oluşumunu inceleyecek. Asteroidlerin milyar 6 yüz milyon sene önce Güneş Sistemi’ni yaratıcı malzemelerin geri kalanları olduğu varsayım ediliyor. Asteroidlerin Dünya’da hayatın başlamasında büyük etkisi olduğu düşünülen su, karbon içeren organik yapılar ve kıymetli metaller ihtiva edebileceği tahmin edilmiyor 

Japonya’nın Uzay ve Astranotical Bilimleri Enstitüsünde profesör olan Dr. Yoshikawa Ryugu, göktaşının şeklinin hiç beklenmedik bir şekilde olduğuna uyarı çekti. Ryugu, bu şekildeki asteroidlerin dönüşlerini 3 ila 4 saatte bir tamaladığını fakat Ryugu’nun dönüşünü 3,7 saatte tamamladığını belirtti. 

Hayabusa’nın Dünya’nın 290 milyon kilometre dışarıya yer alan 900 metre genişliğindeki göktaşını inceleme için bir ila bir buçuk sene aralarında kalacağı belirtildi. Hayabusa’nın 2019’de Ryugu’dan örnekler alarek 2020 yılında Dünya’ya döneceği kaydedildi. Hayabusa 1 uzay arabulucu 2003 yılında fırlatılmış ve Itokawa göktaşına 2005’de ulaşmayı başarmıştı. Bir çabuk yanlışlıklara karşın uzay gemisi bir takım malzemeler ile 2010 yılında Dünya’ya dönmeyi başarmıştı.  

Son Haberler

spot_imgspot_img
136,8k Takipçiler
Takip Et

Sonraki Haberler

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

spot_imgspot_img