İsrail, Arakib köyünü 130. kez yıktı

İsrail, Arakib köyünü 130. kez yıktı

Filistinli kaynaklardan alınan bilgiye göre, İsrail İşgal Güçleri, Negev Çölü’nün güneyinde yer alan Arakib köyünü 130. kez yıktı. Köy sakinlerinden Aziz El-Turi, düzinelerce polis arabası ve “Yuval” adlı özel şiddet biriminin desteklediği buldozerlerin, sabahleyin saat 8’de köye girdiğini ve köyü 130’cu defa yıktığını söyledi. 

İsrail Hükümeti göre tanınmayan 35 Bedevi köyünden biri olan Arakib köyü, İsrail buldozerleri tarafından ilk olarak 2010 yılında yıkıldı. İsrail’in köyleri yıkması köylerdeki Bedevi nüfusun hükümete emrindeki ilçelere taşınması için zorlama amacı taşıyor. İnsan Hakları Grupları, yıkımların yerli Filistin nüfusunun ortadan kaldırılmasını amaçladığını ve İsrail’in Yahudi toplumunun genişlemesinin önünü açacak politikası olduğunu söylüyor. 

İsrail’deki Sivil Haklar Derneği (ACRI), Negev’de takriben 160 Bedevinin yarısından fazlasının, İsrail tarafından hukuki olarak tanınmayan köylerde ikamet ettiğini düşünüyor. İsrail tarafından tanınmayan bu köyler, 1948 Arap-İsrail savaşından kısa bir zaman daha sonra, İsrail devletinin kurulmasını takiben, tahmini 750 bin Filistinlinin evlerinden zor kullanarak göç ettirilerek mültecilere dönüştürüldüğü süre onlar göre Negev’de kuruldu.

İsrail’in Gazze’yi ve Doğu Kudüs’ü de dahil elde etmek üzere Batı Şeria’yı 1967’de ele geçirmesinden kısa vakit önce sona eren, Filistinlilerin, İsrail askeri hukuku kapsamında yönetildiği 17 yıllık süreçte Bedevilerin çoğu zor kullanarak köy bölgelerine aktarıldı. 

Necef’teki köyler, 60 yıldan uzun süredir İsrail’in aralıksız facia tehdidi aşağı.  

Hamad Alnajjar – Muhammed Rabah

Son Haberler

spot_imgspot_img
136,8k Takipçiler
Takip Et

Sonraki Haberler

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

spot_imgspot_img