“Ermenistan’la film yapmam”

ULVİYA GULİYEVA

Hillside Su Oteli’nde düzenlenen basın toplantısına Antalya Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mustafa Akaydın, Festivalin övünç konuğu olan Azerbaycanlı meşhur yönetmen, senarist ve drama yazarı Rustam İbrahimbekov, ‘Kutsal Hayvan’ filminin yönetmeni Yazan Rzayev, ‘Niyyet’ filminin yönetmeni Samir Karimov, Milletlerarası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) Azerbaycan Ülke temsilcisi Elçin Gafarlı ve TÜRKSOY Genel Sekreteri Yardımcısı Fırat Purtaş katıldı.

Altın Portakal Festivali’ne gösteri edildiğinden nedeniyle mutlu olduğunu dile getiren Rustam İbrahimbekov, “Bu benim Antalya’ya ilk gelişim. Bu sene Azerbaycan filmlerine yer verdiğiniz için çok mutluyum. Ben çok sayıda festivallere katıldım, ama Altın Portakal festivali dünyanın en güzel festivallerinden biri” dedi. Türk dünyasının Oscar ödüllü birincil senaristi olan İbrahimbekov, yeni film projelerine de değinerek bu sene 16 bölümden ibaret Moskova’nın çağdaş yaşam tarzını anlatan bir dizi projesi üzerinde çalıştığını da kaydetti.

Keza gazetecilerin sorusunu cevaplayan İbrahimbekov, düşünülen yeni projeler içerisinde Ermenistan’dan bir film teklifi gelirse meslek birliği yapabilir mi sorusu üzerine, “Şu an sizinde bildiğiniz gibi Ermenistan’la Azerbaycan arasındaki ilişkiler fazla kötü, aramızda bir savaş var. Böyle bir teklif gelse bile ben bir Azerbaycanlı olarak bunu kabul edemem.

Ben daima söylüyorum, devletle halkı karıştırmamak lüzumlu, şu lahza benim Ermenistan’da ve dünyanın farklı ülkelerinde yaşayan ermeni asıllı sanat arkadaşlarım var, onlar da bu problemlerden dolayı zorluklar yaşıyorlar, film yapımı işi de devletin sorumluluğunda olduğu için ben böyle bir işbirliği içerisinde kendimi görmüyorum” diye konuştu.

Türk-Azeri müşterek film yapımında yer alıp almayacağı sorusuna ise İbrahimbekov, “TÜRKSOY tarafından öneri olursa memnuniyetle katılırız. Bu işe katılmak için fazla sayıda kabiliyetli genç oyuncularımız var, film yapımında her şeye de biz karar veremiyoruz. Öneri olursa işbirliği yaparız” dedi.

TÜRKSOY olarak 18 yıldan beri Türk toplulukları aralarında ilişkilerin ve kültürün geliştirilmesi ve gelecek nesillere aktarılması yönünde incelemeler yapıldığına değinen TÜRKSOY Genel Sekreteri Yardımcısı Fırat Purtaş da bu yıl fakat en önemli faaliyetlerinin Birleşik Milletler’de Nevruz kutlamaları olduğunu anlattı.

‘Niyyet’ filminin yönetmeni Samir Karimov ise Sovyetler Birliği’nin dağılışından daha sonra 1990’lı yıllardan 2007 yılına değin Azerbaycan’da film yapımcılığının tenezzüle uğradığına değindi. Karimov, şu lahza Azerbaycan’da baştan yaşam kazanmaya başlayan film sanatına kendisinin de katkıda bulunması ve yönetmenliğini yaptığı filmin festivalde yer almasından nedeniyle mutluluğunu dile getirdi.

49. Uluslarası Antalya Altın Portakal Film Festivali’ne iftihar konuğu olarak Kazakistan’ı çağırmayı öneren Antalya Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mustafa Akaydın da, TÜRKSOY üyesi ülkeler arasında sinema alanında bir beraberlik sağlanabileceğine değindi. Akaydın, “Bunun için büyük bütçe gerekebilir. Fakat bu ülkelerin bu bütçenin altından kalkacağına inanıyorum. Belediye olarak benim de bütçem olsa cesaret etmeyi düşündüğüm bir meslek var. Antalya’da işlenmiş fakat çalıştırılmayan Candır stüdyoları var.

Bu stüdyoda GORA filmi çekildi. Antalya bu işleri yerine getirmek için şayet de Türk dünyasının en yerinde şehri. Doğa var, tarihi mekanlar, güneş ışınımı çok dinç, dünyada 5 yıldızlı en fazla otel barındıran büyük kasaba. Çandır stüdyoları havaalanına da fazla yakın. Yani her şey var, azıcık enerji, birazcık organizasyon, azıcık da bütçe gerekli. Bunu da isterlerse bu ülkenin devlet bakanları çözebilir” biçiminde konuştu.

Buluşma sonunda TÜRKSOY Genel Sekreteri yardımcısı Fırat Purtaş, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın’a ve Azerbaycanlı Film Yönetmeni Rustam İbrahimbekov’a plaket ibraz etti.
 

Son Haberler

spot_imgspot_img
136,8k Takipçiler
Takip Et

Sonraki Haberler

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

spot_imgspot_img