Cezayir Cumhurbaşkanı Buteflika sadık müttefikini görevden aldı

Cezayir Cumhurbaşkanı Buteflika sadık müttefikini görevden aldı

Cezayir Cumhurbaşkanı Buteflika, Güvenlik Genel Müdürü General Abdelghani Hamel’i görevden aldı. Resmi kaynaklar göre işine son verilme sebebi demin açıklanmayan General Hamel, 2010 yılından beri Güvenlik Genel Müdürlüğü yapıyordu. Bir Takım kaynaklara kadar Hamel, geçen ay Cezayir’in Oran limanında ele geçirilen 701 kilo kokain soruşturması dahilinde görevden alındı. 

Görevinden alınmadan önce düzenlediği basın toplantısında konuşan General Hamel, kokain soruşturmasına ilişkin, “Eğer rüşvetçilikle çaba etmek istiyorsanız temiz olmanız lazım” diyerek, soruşturmada “aşırılıklar ve ihmaller” olduğunu belirtti. 

Güvenlik kaynakları ise, Buteflika’nın sadık bir müttefiki olarak görülen General Hamel’in kokain soruşturmasına ilişkin dava ile bir bağlantısı olmadığını bahis etti. 

Kokain soruşturması, 2019’da düzenlenecek olan başkanlık seçimi öncesinde siyasiler, iş adamları ve askerler arasındaki şiddet mücadelesi hakkında yeni spekülasyonlara sebep oldu. Hak Bakanlığı yetkilileri, soruşturma dahilinde tutuklanan ve birçok politikacıyla bağlantısı olan iş adamı Kamel Chickhi’nin baş kesin olmayan olduğunu duyurdu.  

Son Haberler

spot_imgspot_img
136,8k Takipçiler
Takip Et

Sonraki Haberler

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

spot_imgspot_img